Elmas ve Altın Rekabeti

Elmas ve Altın Rekabeti

Elmas’ın takı olarak kullanımı ve ekonomik değer aracı olarak anlam ifade etmesi altın kadar eski değil.

ELMAS’IN FENDİ ALTINI YENECEK Mİ?

Elmas’ın takı olarak kullanımı ve ekonomik değer aracı olarak anlam ifade etmesi altın kadar eski değil. Ama alternatif portföy arayışlarıyla birlikte, yatırım araçlarının da çeşitlenmesi bekleniyor. Bu çeşitlenme neden elmasın estetik parlaklığını yatırım alanına da yansıtmasın?

Yatırım Denizinde Yeni Limanlar

Altın, dolar, euro, hisse, fon derken; uluslar arası yatırımcı farklı enstrümanları da düşünmeye başladı. Çünkü bol alternatif, riski dağıtmak demek. Yeni bir yatırım aracı, yeni bir soluk ve heyecan demek. Bu yüzden, belki elmas’ın yatırım ve takas gücünün arttırılması tıkanan ekonomide bir soluk alma şansı doğurabilir. Sorun şu ki, elmas üretiminde söz sahibi olmayanlar büyük devletler ve sermaye grupları nasıl ikna edilecek? Medya’nın gözünü önümüzdeki günlerde elmasın parıltılı dünyasına çevirdiğini izleme ve okumaya başlarsak şaşırmayalım. Geniş kitleleri ardından sürüklemek ve elmasa yatırımın ciddi bir trende dönüşmesi bu işi kolaylaştırabilir.

Tek Taş’ın Büyüsü ve Kadınlar

Uzun süredir tek taş pırlanta (ki pırlanta elmasın ışıltısını öne çıkaran özel bir kesim yöntemiyle işlenmişidir) evlilik seremonilerinin ve aşk ilanlarının büyüleyici bir anlatımı gibi görülüyor. Bu noktada, karat ağırlığından çok, marka ve sertifika gibi unsurlar daha bir ön plana çıkıyor. Ve tarih bize, bir ürünün kadınların kalbini kazanması durumunda önünün açık olduğunu gösteren örneklerle dolu. Elmas, mücevher dünyasının en parlak yıldızı olma şansını bu şekilde yakalayabilir.

Sertifikalı Pırıltı!

İster misiniz birileri kalkıp elması satın alınıp tasarruf edilebilir bir forma soksun. Örneğin standart bir kesimle, standart karat ölçülerinde ve çok küçük parçalar şeklinde. Kaybolma ihtimaline karşın da, uygun şekilde muhafaza eden şık kutular kullanılabilir. Elmasın zirveye yolcuğu aslında daha başlamamış gibi.