Facebook’ta Müzik Paylaşmanın Cezası 50 Bin TL

Facebook’ta Müzik Paylaşmanın Cezası 50 Bin TL

Düzenlenmekte olan Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı’nda öngörüldüğü haliyle ifade etmek gerekirse bundan böyle korsan eserleri internet ortamında paylaşmanın cezası 50 bin liraya kadar artabilecek.

Düzenlenmekte olan Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı’nda öngörüldüğü haliyle ifade etmek gerekirse bundan böyle korsan eserleri internet ortamında paylaşmanın cezası 50 bin liraya kadar artabilecek. Bu tarz paylaşımların en çok yapıldığı platform belki de Facebook olduğundan, eğer korsana ilginiz varsa ve henüz Facebook hesabınız yoksa, yenisini açmamanızı şiddetle öneririz. Zira “ Facebook Kaydol ” butonuna tıklayıp bu dünyaya adım attığınız anda kendinize hakim olamayıp büyük cezalara yol vermiş olabilirsiniz.

Mevcut kanun tasarısı 20 Eylül’de AB temsilcilerinin de görüşünün alınması talebiyle paylaşıldı ve Ekim ayında da mecliste gündeme gelmesi düşünülüyor. Bu taslak bağlamında, yasa dışı korsan paylaşım yapan kişiler üç kere uyarılacak ve paylaşım bu uyarıların sonunda halen devam ediyorsa 1.000 TL ile 50.000 TL arasında bir ceza kesilecek. Fransa’da bu sistemin uygulandığını belirten Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik, uyarılan kişilerin %95’inin bir daha bu tarz paylaşımları yapmadığını belirtip ekliyor:”Ülkemizde genellikle bu tarz paylaşımları 18 – 24 yaş arası kişiler yapıyor ve velilerin bu durumdan haberi olmadığından uyarma imkanları da bulunmuyor. Bizim amacımız ise kişileri cezalandırmaktan ziyade bilinçlendirmek olduğu için ceza öncesinde 3 kere uyarı vermeyi doğru bulduk”.